Varčevalni ukrepi, sestanek na MIZKŠ 5. 10. 2012

Informacija predsednika Združenja ravnateljic in ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva (ZR) s sestanka na MIZKŠ 5. 10. 2012.
Spoštovane ravnateljice in ravnatelji,
od četrtka, 4. oktobra, ko smo dobili prve informacije pa do danes se je zgodilo na področju šolstva nekaj želo žalostnih dejanj.
Že v četrtek popoldan, po seji vlade, so pričele prihajati informacije o  5% znižanju plač v javnem sektorju.
Vsi smo lahko le ugibali, kaj to pomeni za nas, področje osnovnega in glasbenega šolstva.
Nekaj več informacij smo prejeli na sestanku  na  ministrstvu, ki je bil v petek, 5. 10. 2012 ob 11. uri. O tem so poročali številni mediji. Spodaj je članek iz časnika Delo.
Pi. K., Delo.si
pet, 05.10.2012, 15:20; spremenjen: 17:03
Turk je predstavil na vladi sprejet proračun. Za znanost bo 19 odstotkov manj sredstev.
 
Ljubljana – Minister za izobraževanje Žiga Turk je danes ključnim deležnikom predstavil na vladi sprejet proračun za leto 2013. Za plače v osnovnih in srednjih šolah bo v letu 2013 približno 10 odstotkov manj sredstev glede na drugo polletje 2012. Javni zavodi v kulturi bodo imeli okrog 17 odstotkov manj denarja za plače kot v letu 2011 ali 10 odstotkov manj kot v letu 2012, piše Slovenska tiskovna agencija.
Na novinarski konferenci je dejal, da okvire temu proračunu daje nesposobnost Slovenije, da si na finančnih trgih sposoja denar za delovanje države, javnega sektorja in različne transferje in poudaril, da so se izobraževanje, znanost, kultura in šport znašli v zelo, zelo težkem položaju. »Gre za novo veliko zmanjšanje javnih sredstev na teh področjih, a položaj je težak tudi relativno,« pravi Turk.
Vlada je nekatere dele javnega sektorja po njegovih besedah obravnavala blažje, nekatere pa težje. Turk je, kot je dejal, osebno prizadet, da je vlada vsa štiri področja obravnavala podobno kot uradništvo na ministrstvih in v državni upravi, torej brez posebnih ugodnosti, ki so jih bili deležni na primer zdravstvo, vojska, policija, pravosodje, celo urad za makroekonomske analize in služba vlade za zakonodajo.
»Čez palec moramo na področju ministrstva glede na realizacijo leta 2011 stroške dela zmanjšati za okrog 15 odstotkov. Nekaj tega je bilo realiziranega z zakonom za uravnoteženje javnih financ in z rebalansom leta 2012, na našem področju pa bomo morali večino realizirati v letu 2013,« je dejal.
Za znanost 19 odstotkov manj
Za plače v osnovnih in srednjih šolah bo v letu 2013 približno 10 odstotkov manj sredstev, kot jih je bilo v drugem polletju 2012. Javni zavodi s področja kulture bodo imeli okrog 17 odstotkov manj denarja za plače kot v letu 2011 oziroma 10 odstotkov manj kot v celem letu 2012, je povedal.
Znanost bo dobila 19 odstotkov manj denarja glede na leto 2011 oziroma glede na leto 2012 pa osem odstotkov, visoko šolstvo oziroma univerze pa 16 odstotkov manj kot v letu 2011 in še osem odstotkov manj kot v letu 2012.
Dobili so sicer nekaj dodatnih sredstev, ki jih je minister označil kot »kapljo v morje«. Na ministrstvu še preračunavajo, kaj to pomeni, predvsem za znanost, visoko šolstvo in kulturo.
»Dobro kaže tudi to, da je vendarle to zmanjšanje zadnje in da se kaže stabilno financiranje tega sektorja v letu 2014. Ne nazadnje, če primerjamo celoten proračun ministrstva z rebalansom 2012, imamo celo nekaj malega več sredstev, okrog dva odstotka. To pa je na račun večjega obsega evropskih sredstev, s katerimi upamo, da bomo lahko pokrivali glavne težave oziroma zmanjšanja na teh področjih,« je še, po pisanju STA, dodal minister Turk.
Krizne koordinacije za manj bolečin
Na novinarski konferenci ob robu sestanka s socialnimi partnerji in drugimi deležniki pa je Turk povedal, da »zmanjšanje ni moglo biti sprejeto z odobravanjem in da v celotni sferi vlada velika zaskrbljenost«. Dogovorili so se, da na področju kulture, šolstva ter znanosti in visokega šolstva ustanovijo t. i. krizne koordinacije, v katerih bodo sodelovali predstavniki ministrstva, sindikatov, zavodov in drugih deležnikov. Ukvarjale pa bi se s kriznim menedžmentom oziroma s tem, kako za vsa ta področja na čim manj boleč način prenesti proračunska zmanjšanja.
Minister za izobraževanje, kot je dejal, ne deli mnenja, da je treba javni sektor zmanjševati kar povprek. Zato pričakuje, da bodo o tem govorili na kriznih koordinacijah in našli rešitve, ki bodo za sistem čim manj škodljive. Kot je izpostavil, bo treba na teh področjih razlikovati med tistimi, ki učijo, in tistimi, ki so administracija. Na nekaterih področjih je tehnično administrativnega osebja po ministrovih besedah kar 40 odstotkov.
 
Na sestanku, kamor smo bili povabljeni predstavniki združenj ravnateljev, predstavniki sindikatov , predstavniki študentov in dijakov  predstavniki  univerz in drugih ustanov javnega sektorja smo po posredovanju informacij ministra dr. Žige Turka imeli možnost spregovoriti tudi udeleženci.
Jaz sem v pogovoru izrazil zaskrbljenost nad slišanim in posebej podaril  ter opozoril na troje:

1. Oporekam in ne razumem, kako je lahko bila rast plač na našem področju nadpovprečno velika, kot nas obvešča vlada, saj dobro poznam razmere v šolstvu, kjer je zaposlovanje že vrsto let pod strogim nadzorom.

2. Da oporekam septembrskim izjavam članov vlade, da je bilo zaposlovanje na področju javnega sektorja v zadnjem obdobju precej avtonomno. Vsi vemo, da za naše področje to ne drži. 

3. Izrazil sem protest v imenu ZR, ker so varčevalni ukrepi tako globoko posegli na področje vzgoje in izobraževanja. Posegli so bistveno bolj kot na področje vojske, policije, pravosodja.

To zadnje sem ponovil tudi v petkovih Odmevih na RTV TV SLO1, kjer sem povedal tudi, da naše združenje v letu 2012/2013 nasprotuje spremembam standardov in normativov v letu 2012/2013.
Minister dr. Žiga Turk je predlagal ustanovitev kriznih koordinacij, ki naj bi za posamezna področja javnega sektorja pripravila rešitve. Več o tem ni bilo govora.
Kot sem po sestanku  povedal tudi medijem, tako žalostnega sestanka na našem ministrstvu še nisem doživel.
 
Prilagam tudi povezave na članke v časnikih Delo in Dnevnik.
Dnevnik, sobota, 6. 10. 2012, Oblast brez posluha: ukinili bi celo javne glasbene šole
http://www.dnevnik.si/novice/slovenija/1042555933
 
Delo, petek, 5. 10. 2012 , Javni sektor: to je katastrofa!
http://www.delo.si/novice/politika/javni-sektor-to-je-katastrofa.html
 
Delo, sobota, 6. 10. 2012, Za šolo 10, za kulturo pa 17 odstotkov manj denarjahttp://www.delo.si/novice/politika/za-solo-10-za-kulturo-pa-17-odstotkov-manj-denarja.html
 
Zapisal: Milan Rejc, predsednik ZR

7. oktober 2012

(Skupno 30 obiskov, današnjih obiskov 1)

Morda vam bo všeč tudi...

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja