Protest naslovljen na Vlado Republike Slovenije

Datum: 5. 11. 2009

Vlada Republike Slovenije
Gregorčičeva 20

ZADEVA: Zahteva za ureditev plač ravnateljev in postavitev pravičnih razmerij

Ravnatelji, člani Združenja ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva Slovenije, se ne strinjamo z razvrstitvijo v plačne razrede in z obstoječimi razmerji plač ravnateljev, ki jih je povzročil novi Zakon o sistemu plač v javnem sektorju in na njegovi podlagi drugi izvršilni predpisi oziroma uredbe.

Sistem je povzročil anomalije in krivice, ki si jih s stališča, da ravnatelji opravljamo dela   delodajalcev, Vlada RS in pristojna ministrstva v primeru ravnateljev oziroma vodij procesov izobraževanja, ne bi smela dovoliti.

Po sedanji ureditvi imajo ravnatelji manjših šol nižje plače kot učitelji, saj so ravnatelji razvrščeni v 42 plačni razred, učitelji v 43 plačni razred. Učitelji imajo zaradi normativnega določanja ur poučevanja kljub uvrstitvi v določen plačni razred običajno več ur pouka od normativa in tako povišane plače. S tem se vpliva na medsebojna razmerja v škodo ravnateljev. In to ne samo v plačnih razredih od 42 do 45, temveč tudi naprej do 50 plačnega razreda. Ministrstvo za šolstvo je že prisluhnilo zahtevam ravnateljev in se strinjalo, da je prišlo do nepravičnih razmerij. Izdelan je bil predlog, ki ste ga prejeli, vendar nanj ni bilo odziva oziroma je bil odziv negativen.

Zato ponovno zahtevamo od Vlade RS, da se odpravijo plačna nesorazmerja, ki so nelogična, nestimulativna in poniževalna za ravnatelje in pristopi k reševanju nastale situacije z novo določitvijo ravnateljev v plačne razrede od 46 plačnega razreda naprej.

Prav tako predlagamo, da se glede na uvajanje nove politike določanja plač direktorjev v javnih podjetjih oziroma gospodarskih družbah v večinski lasti države v razmerju povprečne plače na zaposlene v podjetju, ki je določeno na 5 : 1, določi razmerja plač ravnateljev v primerjavi s povprečno plačo na zaposlene v šolstvu vsaj v razmerju 3 : 1.

S spoštovanjem

Predsednik Združenja ravnateljev

Oton Račečič l. r.

V vednost:

Ministrstvo za šolstvo in šport

Ministrstvo za javno upravo